LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ndahet nga jeta ish-eurodeputeti Eduard Kukan/ Miku i madh i Shqipërisë

10 Shkurt 2022, 10:20, Aktualitet CNA

Ish-eurodeputeti Eduard Kukan ka humbur jeten këtë të enjte. Ish raportuesi për Shqiperinë ka qenë një mbështetës i madh i integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Ai drejtoi diplomacinë e Sllovakisë nga viti 1998 deri në vitin 2006 dhe ishte eurodeputet nga 2009 deri në 2019.

Kujtojmë këtu se Kukan ka qenë një nga mbështetësit e Shqipërisë në Parlamentin Europian, kryetari i Grupit punues të Komitetit të Punëve të Jashtme të PE-së për Ballkanin Perëndimor dhe shpesh pjesë e delegacioneve ndërkombëtare që ndërmjetësonin krizat e politikës shqiptare.

Gjithashtu ai ka shërbyer edhe si i dërguar i posaçëm i OKB-së për Kosovën.

?Duke shërbyer në kohë tepër kërkuese, ai ia kushtoi jetën ndërtimit të Shërbimit të Jashtëm të Sllovakisë. Vendimet e tij vendimtare, bënë të mundur anëtarësimin tonë në Bashkimin Europian dhe NATO. Pa të, historia e Sllovakisë mund të kishte qenë tepër e ndryshme?, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Sllovakisë në rrjetet sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga