LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Projekti për Portin e Durrësit/ Balluku i mbyll gojën Ferdinand Xhaferrajt

10 Shkurt 2022, 09:44, Aktualitet CNA

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, nga foltorja e Kuvendit, i është kundërpërgjigjur deputetit të PD-së Ferdinand Xhaferraj.

Balluku  theksoi se ndaj projektit të Portit të Durrësit është hedhur një tymnajë e madhe.

Sipas saj ky  projekt e kthen Shqipërinë në një atraksion turistik, duke shtuar se Alabar, është një nga investitorët që ka investuar edhe në Malin e Zi.

?Kur ky investitor investon në Malin e Zi atëherë na thuhetm ja e shikoni, ndërsa kur vjen në Shqipëri na tregohet me gisht dhe thuhet aferë korruptive?, tha Balluku

Ministrja hodhi poshtë të gjitha akuzat e opozitës për korrupsion, duke theksuar se gjithçka është bërë transparente dhe deputetëve të opozitës që kanë kërkuar informacione .

Ajo shtoi më tej se Shqipëria ka një vijë të gjatë bregdetare, ku mund të ndërtohen porte të reja, të cilat do të zhvillojnë vijën bregdetare, turizmin detar.

?Portet janë potencial i madh për zhvillimin e ekonomisë, janë parashikuar ndërhyrje të thella në zonën Durrës-Porto Romano?, tha Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga