LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Banditë të armatosur dhe gaz lotsjellës/ Pse situata degradoi deri në dhunë

9 Janar 2022, 09:38, Politikë CNA
Banditë të armatosur dhe gaz lotsjellës/ Pse situata degradoi

Kush e njeh sadopak shtetin kupton një gjë: një parti politike nuk mundet të mbajë në godinën e tyre banditë të armatosur dhe me gaz lotsjellës qoftë dhe për vetëmbrojtje nëse nuk ka një sy të shkelur nga pushteti.

Së dyti dhuna e përdorur për hapjen e dyerve është krejtësisht legjitime se ato dyer nuk mund të jenë të mbyllura për disa e të hapura për disa, nuk ka rëndësi nëse është pakicë apo shumicë.

Së treti tubimi ishte rrjedhojë e një procesi të gjatë e të ligjshëm brenda një force politike që u përpoq të tregojë se rregullat e lojës i vendos një forcë politike dhe jo atrbitrariteti i vendimeve.

Natyrisht i gjithë ky proces u përbuz nga njëra palë dhe kjo bëri që gjërat të degradonin në forcë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga