LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratori i Tiranës/ Berisha: Sharra është një minierë ari për mafian

24 Dhjetor 2021, 21:57, Politikë CNA
Inceneratori i Tiranës/ Berisha: Sharra është një

Lideri historik, Sali Berisha ka zbuluar mënyrat sesi vidhet në landfillin e Sharrës.

I ftuar në emisionin ?Zonë e Lirë? me Arjan Çanin në Tv Klan, Berisha thekson se Sharra në fakt është një minierë ari për mafian shqiptare, ku gjenerohen para.

?Vjedh Bashkia se nëse ti hap truall për të ndërtuar, ndërkohë ke një gropë të madhe diku atuje, nuk lejohet që dheun ta çosh e të mbyllësh atë gropë, por ta çosh në Bashki/Sharrë dhe të paguash 16 euro sipas inertit. Nga 16-28 euro për m3. 

Ty të leverdis, të del më lirë, ta largosh edhe 100 km nga Tirana. Disa nga këto janë të lidhur me Qeverinë, Salillari e këta oligarkët. S?mund të them për Sadri Abazin. Këta natyrisht i çonin dhe i derdhnin ku të donin. Kjo ishte një gjobë e tmerrshme që u bëhej bizneseve. Kjo bëhet për të vjedhur. Këto para ia paguante ndërmarrjes Eco Tirana, e përbashkët me një kompani italiane që në Verona kishte probleme serioze me drejtësinë italiane. Vijon akoma. 

E di kush ishte drejtor i kësaj kompanie? Mazniku apo një nga nënkryetarët e Bashkisë. Këta çdo m3 inerti, që këta i detyronin patjt të shkonin në Sharrë. Policia kishte porosi të prerë tek kthesa e Kamzës të mos lejonte asnjë kamion të largohej, të shkoje aty. Të rriste ty koston e ndërtimit vetëm e vetëm për të marrë para ndërmarrja e Bashkisë. Mafia e plehrave është komplekse. Nga blerja, përpunimi e djegia. Sharra në të vërtetë është një minierë floriri për mafian, pret para me këto rregulla. 

Donin të sillnin nga Durrësi të gjitha mbetjet e rrënojat e tërmetit që t?i binin në Sharrë. Jo vetëm që rruga shkonte 15 euro, por duhet të paguanin edhe 28 euro që të mbillte para mafia. Edi Rama është në krye?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga