LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Zgjedhjet nuk kanë përfunduar akoma”/ Meta thirrje KQZ dhe partive

30 Prill 2021, 11:31, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka folur sot para mediave për zgjedhjet e 25 prillit.

Meta theksoi se dita e votimit ka përfunduar, por procesi i ankimimit nuk ka nisur akoma.

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje partive politike dhe KQZ që të rinumërojnë çdo votë pasi ato shprehin vullnetine sovranit.

?Mos u çorientoni, zgjedhjet nuk kanë përfunduar, dita e votimeve po, administrimi vazhdon, rezultati vazhdon dhe i ka të gjitha mundësitë të jetë një rezultat vetëm paraprak, për arsye sepse procesi i numërimit nuk ka përfunduar ende, por ajo që është më e rëndësishme është se procesi i ankimimit nuk ka nisur akoma. Pamjet filmike janë atje, të nuëmrohet gjithçka. Është shumë e lehtë për të parë nëse një fletë ka dy kryqe, nëse i ka bërë një dorë apo duar të tjera. Dora e sovranit apo e komisionerit, sekeserit.

Së dyti, të mos harrojmë se në këto zgjedhje kemi një numër të paprecedentë të fletëve të pavlefshme dhe kushdo ka të drejtë të dyshojë, sesi është deri në 85 mijë numri i fletëve të pavlefshme. Duhet me shumë përgjegjshmëri të mos preket më asnjë fletë votimi. Pamjet filmike janë atje, të nuëmrohet gjithçka. Është shumë e lehtë për të parë nëse një fletë ka dy kryqe, nëse i ka bërë një dorë apo duar të tjera. Dora e sovranit apo e komisionerit, sekeserit.

U bëj thirrje të gjitha forcave politike të mos merren me analiza sepse zgjedhjet nuk kanë përfunduar. I kërkoj dhe KQZ të jenë në gatishmëri të të gjithë këtij procesi. Asgjë nuk na nxiton.?, u shpreh ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga