LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Petrit Vasili në dorë të Monikës/ “Digjet” Keidi Mehmetaj

30 Prill 2021, 11:06, Politikë CNA

Në Qarkun e Tiranës, LSI ka fituar dy mandate. E para është Monika Kryemadhi, e dyta është Erisa Xhixho dhe i treti është Petrit Vasili, ndërkohë që marrin vetëm dy mandate.

Nga ana tjetër, një mandat LSI e merr në Qarkun e Fierit, ku në listë e para është sërish Monika Kryemadhi, ndërsa pas saj, e dyta vjen Kejdi Mehmetaj.

Qartazi duket se Petrit Vasili është në dorën e  Monikës. Pra, zgjedhja është e Monikës a do bëhet apo jo Petrit Vasili deputet.

Nëse Kryemadhi jep dorëheqje nga mandati i Tiranës, i dyti në radhë është direkt Petrit Vasili, pasi nuk ka thyrje të listës dhe nuk ka rivendosje të emrave.

Ata që pretendonin dhe reklamonin se do të merrnin dhjetra mijëra vota kanë dalë ?rruar e qethur? që nga Briseida Shehaj e Tatimeve deri tek Vojo Bregu i lojërave në fushata, i  famshmi skandaloz i Ministrisë së Bujqësisë.

Ndërkohë, Monika është në një situatë të tillë që duhet të zgjedhë midis Kejdi Mehmetajt dhe Petrit Vasilit.

Në rast se do të japë dorëheqje nga mandati i Fierit, atëherë Kejdi Mehmetaj bëhet automatikisht deputete. Në rast se do të japë dorëheqje nga mandati i Tiranës, Petrit Vasili merr mandatin e deputetit.

Burime i thanë CNA.al, se Monika Kryemadhi  pritet të japë dorëheqje nga mandati i Fierit, për të hyrë Petrit Vasili, pra Kejdi Mehmetaj do të ?digjet?.

Kështu, LSI do të ketë katër deputetë në Kuvend të cilët janë, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Erisa Xhixho dhe Agron Çela që morri mandatin në Shkodër./CNA.al

Lajmet e fundit nga