LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-Presidenti ngre alarmin/ “Qyteti shqiptar që po zhduket çdo ditë”

21 Korrik 2018, 11:38, Aktualitet CNA
Ish-Presidenti ngre alarmin/ “Qyteti shqiptar që po zhduket

Ish-Presidenti Bujar Nishani  është shprehur i shqetësuar për degradimin, sipas tij të qytetit të Gjirokastrës.

Nishani ka kërkuar nga qytetarët të flasin për qytetin e Gjirokastrës që po degradon dhe zhduket nga pak çdo ditë.

?Duan të na fshijnë edhe historinë edhe trashëgiminë edhe civilizimin. Duan vetëm kulla, beton, para, pisllëk, kaos. Ti mbrojmë ato pak prova të trashëgimisë së qytetërimit tonë që na kanë mbetur. Makutërit në pushtet duan të zhdukin çdo gjë?, shkruan Nishani në rrjete sociale.

Postimi i plotë:

Gjirokastra e vjetër, një perlë nga fare të paktat, (që ne shqiptarët trashëguam nga historia jonë shumë e vjetër por me pak dëshmi), po degradon dhe zhduket nga pak çdo ditë.

Duan të na fshijnë edhe historinë edhe trashëgiminë edhe civilizimin.

Duan vetëm kulla, beton, para, pisllëk, kaos.

Ti mbrojmë ato pak prova të trashëgimisë së qytetërimit tonë që na kanë mbetur.

Makutërit në pushtet duan të zhdukin çdo gjë.

Ata, atë standard kanë.

Qytetarët të flasin.

 

Lajmet e fundit nga