LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foshnja vdes 6 orë pas lindjes në maternitet/ Ja çfarë ndodhi

21 Korrik 2018, 09:33, Aktualitet CNA

Një tragjedi ka ndodhur në maternitetin Alto Vicentino në Santorso, ku një i porsalindur, fëmija i tretë i një gruaje nga Gana, ka vdekur rreth gjashtë orë pas lindjes me prerje cezariane për shkak të komplikacioneve kardiake.

Ngjarja ka ndodhur më 12 korrik, por vetëm sot është zbuluar. Prokurori i Përgjithshëm i Vicenza ka nisur hetimet për tre gjinekologë dhe dy mami të cilët kanë qenë në procesin e lindjes, apo kanë marrë pjesë në ndërhyrjet për t?i shpëtuar jetën foshnjes, shkruna Panorama.com.

Gruaja u shtrua në maternitet mbrëmjen e 11 korrikut, teksa ishte në javën e dyzetë të shtatzënisë, pasi i kishin filluar dhembjet e lindjes.

Ajo që i nxiti mjekët që të ndërhyjnë urgjentisht me prerje cezariane ishte një dekompensim i rrahjeve të zemrës së fetusit.

Lajmet e fundit nga