LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja ushqimet që duhet të konsumoni për të shmangur virozat

4 Tetor 2016, 18:50, Lifestyle CNA

Duke qenë se ndryshimi temperaturave ka filluar, tashmë jemi zyrtarisht në kohën e virozave të shumta. Fillimish janë fëmijët që shkojnë në kopësht dhe shkollë  ata që preken  dhe më pas përhapet në të gjithë familjen.  Ndërkohë, që mjekësia ka sjellë ilaçe të ndryshme për parandalimin dhe shërimin e këtyre virozave, mënyra më e mirë mbetet ajo e konsumimit të ushqimeve dh cajrave bio.

Gjatë kësaj stine mjekët sygjerojnë një konsum të shtuar të cajrave, perimeve jeshile dhe erzave të ndryshme. Nuk duhet të mungojnë as frutat si kivi, portokallet dhe manderinat. Në dietën ushqimore të kësaj stine duhet të ketë edhe një vend për bulmetin ku kosi i bardhë duhet të jetë pjesë e çdo tavoline./Citynews.al

Lajmet e fundit nga