LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pesë momentet më të "çmendura" nga Kupa e Botës FIFA Katar 2022 deri më tani

6 Dhjetor 2022, 19:55, Sport CNA

Pesë momentet më të "çmendura" nga Kupa e

FIFA World Cup Katar 2022 ka hyrë në një nga turnetë më të shquar në historinë e Kupës së Botës FIFA.

Me gjithë botën duke parë, skuadrat pjesëmarrëse po krijojnë momente të paharrueshme dhe befasuese në Kupën e Botës. 

Deri më tani, ne kemi parë shumë momente të Davidit dhe Goliathit dhe ëndrrave të turneut të krijuara dhe të thyera.

1. Arabia Saudite mahniti Argjentinën në një fitore 2-1

Argjentina ishte një nga favoritët për të fituar në Kupën e Botës 2022 në Katar, por ata mbetën të shtangur në ndeshjen e tyre hapëse, pasi Arabia Saudite i mundi 2-1 në një paraqitje dramatike të rikthimit të humbur. 

2. Gjermania humb përballë Japonisë 

Japonia i dha Gjermanisë një tronditje në ndeshjen e parë të të dyja skuadrave. Ndeshja e parë e Gjermanisë në Kupën e Botës nisi keq, pasi fituesit e 2014 humbën ndaj Japonisë që solli një tronditje të madhe edhe tek tifozët gjermanë.

3. Spanja fitoi me 7 gola në ndeshjen e parë kundër Kosta Rikës

Ish-kampionët e Spanjës e nisën me ritëm të mërkurën Kupën e Botës përmes një fitoreje rekord 7-0 ndaj Kosta Rikës së tronditur. 

4. Senegali ishte skuadra e parë afrikane që regjistroi një fitore

Senegali u bë vendi i parë afrikan që fitoi një ndeshje në Kupën e Botës FIFA 2022, pasi shënoi kundër ekipit pritës të Katarit të premten, më 25 nëntor.

Skuadra senegaleze mundi ekipin pritës me rezultat 3-1 të Grupit A, duke e bërë atë skuadrën e parë afrikane që fiton një ndeshje në turne. Golat erdhën nga Boulaye Dia, Famara Diedhiou dhe Bamba Dieng, të cilët të gjithë luajtën rol në sigurimin e fitores së madhe. 

5. Kush e shënoi golin në Portugali kundër Uruguait? 

Federata Portugeze do të paraqesë prova në FIFA për të vërtetuar se goli i parë ndaj Uruguait ishte i Cristiano Ronaldos dhe jo i Bruno Fernandes. 

Superylli i Manchester United, Bruno Fernandes, u gjykua se i shënoi të dy golat e tyre, ndërsa i dyti ishte një penallti në kohën e shtuar. Topi gjeti rrjetën pasi Fernandes goditi një top në një zonë të rrezikshme, megjithatë FIFA besoi se Ronaldo nuk e preku topin dhe ia dha golin Fernandes./CNA.al

Lajmet e fundit nga