LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tallja me pensiontët/ Deputetët dyfishuan pagat e veta, të moshuarve ia rrisin vetëm me 8.6%

28 Shtator 2023, 16:28, Sociale CNA

Tallja me pensiontët/ Deputetët dyfishuan pagat e veta, të

Parlamenti në Shqipëri në seancën plenare të 25 majit, miratoi projektligjin që rriti pagat për Presidentin, Kryeministrin, ministrat, deputetët dhe punonjësit e administratës publike.

Rritja e pagave të deputetëve dhe ministrave nuk ishte parashikuar në draftin e Qeverisë, por duke bërë një show, deputetët u bashkuan dhe dyfishuan rrogën e tyre.

Ndërkohë, sot Këshilli i Ministrave miratoi rritjen e pensioneve.

Deri këtu duket sikur gjithçka është e arsyeshme, por tallja qëndron në faktin se sa u rritën pensionet.

Ndërkohë që pagat e deputetëve u dyfishuan, pensionet e 767 mijë të moshuarve u rritën vetëm me 8.6%.

Pra, nëse një pensionist merrte 100 mijë lekë të tjetra, nga muaji tetor do të marrin 8600 lekë të vjetra më shumë.

Një rritje kjo tejet qesharake, pasi me këto para, ata nuk mund të blejnë as edhe një kilogram mish.

Shporta e pensionistëve, vijon të mbetet bosh edhe pas rritjes “bujare” të qeverisë./ CNA

Lajmet e fundit nga