LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës? Ja si të "zgjoheni" pa pirë kafe

25 Shtator 2023, 16:11, Sociale CNA

Ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës? Ja si të

Ndonjëherë mund të duket e pamundur të qëndrosh zgjuar gjatë gjithë ditës pa konsumuar filxhane të pafundme kafeje. 

Matthew Calcasola, mjeku i përgjithshëm dhe shefi i mjekësisë në Get A Drip, thotë se ka një studim që sugjeron që një i rritur i shëndetshëm duhet të konsumojë jo më shumë se 400 mg kafeinë në një ditë të vetme. 

Ai thotë: Kjo është e barabartë me afërsisht katër deri në pesë filxhanë kafeje në ditë, duke pasur parasysh se nivelet e kafeinës ndryshojnë në varësi të pijes.

Por, në vend që t'i drejtoheni kafesë, ka disa truke të tjera që mund t'i provoni për të qëndruar ‘zgjuar’.

Kthehuni te çaji  

Çaji është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për kafenë pasi shumica e çajrave përmbajnë gjysmën e sasisë së kafeinës sesa kafeja.

Pijet me vitaminë C

"Uji i nxehtë me limon dhe mjaltë është një alternativë e shkëlqyer”, thotë Calcasola.

Kontrolloni nivelet tuaja të vitaminave

Nëse ndiheni sikur jeni vazhdimisht të lodhur, pavarësisht se çfarë bëni, mund të dëshironi të kontrolloni nivelet tuaja të B12 dhe vitaminës D./ CNA

Lajmet e fundit nga