LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Depresioni/ Mendimet dhe sjelljet që tregojnë se jeni të sëmurë

27 Shtator 2023, 13:24, Sociale CNA

Depresioni/ Mendimet dhe sjelljet që tregojnë se jeni të

Të gjithë ne në një moment të jetës sonë përballemi me kohë të vështira. Emocionet negative janë pjesë e jetës. Nuk mund të shmangim trishtimin, zhgënjimin dhe ndjenjat e tjera të pakëndshme dhe kjo është normale dhe e pritshme. Depresioni, megjithatë, është një kapitull shumë i ndryshëm i shëndetit mendor. 

Nuk është një ndjenjë e thjeshtë, por një gjendje e rëndë, e cila “godit” një përqindje të madhe të njerëzve në mbarë botën. Vetëm në SHBA, vlerësohet se rreth 10% e popullsisë vuan nga një formë e depresionit. Prandaj, të gjithë ata që përballen me “përbindëshin” e depresionit duhet ta dinë se nuk janë vetëm.

Depresioni nuk është një dobësi, as një sëmundje e thjeshtë, kalimtare. Është një situatë më e thellë dhe më e errët, nga e cila nuk është e lehtë dhe as e thjeshtë.

Simptomat që tregojnë depresionin

Në shumicën e rasteve, një person përballet një herë në jetë me fazën "e errët" të depresionit, shkruan "Protothema". Megjithatë, është e zakonshme që njerëzit që kanë përjetuar depresion të përjetojnë shumë episode, më të shkurtra gjatë jetës së tyre. Në këto episode, simptomat mund të zgjasin mjaft kohë.

Shenjat që duhet t'ju alarmojnë se mund të keni të bini në depresion janë:

Nëse vazhdimisht mendoni mendime negative
Ndjenja e kotësisë, boshllëkut, trishtimit dhe dëshirës për të qarë
Nëse ndiheni vazhdimisht të lodhur dhe nuk keni energji
Nëse jeni në humor të keq pa ndonjë arsye të veçantë
Vetëkritikë e tepruar dhe respekt minimal për veten
Nëse keni mendime për vetëvrasje
Distancimi nga miqtë, familja ose puna
Pamundësia për të ndier interes ose kënaqësi në çdo aktivitet të jetës së përditshme
Nëse keni çrregullime të gjumit si pagjumësia ose gjumi i tepërt
Nëse keni vështirësi të mendoni, të përqendroheni, të merrni vendime ose të mbani mend gjërat
A mund ta ‘parandalojmë’ depresionin?

Nuk ka asnjë metodë që mund të sigurojë që ne nuk do të përballemi me depresionin, por ka disa teknika që mund të funksionojnë si aleatë të shëndetit mendor.

Këto janë:

Përfshini shumë ushqime ushqyese në dietën tuaj, të tilla si fruta dhe perime
Ushtroni çdo ditë për të paktën 20-30 minuta
Sigurohuni që të flini të paktën 7-8 orë çdo natë
Mundohuni të mendoni pozitivisht dhe të ekuilibruar
Merrni parasysh marrjen e një suplementi të vitaminës D
Mundohuni të kontrolloni stresin 
Kthehuni te familja dhe miqtë tuaj, veçanërisht kur jeni duke përjetuar emocione negative.


 Si të përballemi me depresionin?

Medikamentet dhe psikoterapia janë metoda efektive për njerëzit që kanë të bëjnë me depresionin. Megjithatë, në rastet e depresionit të rëndë, mund të kërkohet edhe shtrimi në spital, megjithëse kjo është më e rrallë.

Në çdo rast, ka profesionistë të përkushtuar të shëndetit mendor në dispozicion për të ndihmuar këdo që ka nevojë. Në këtë betejë, askush nuk duhet të jetë vetëm./ CNA

Lajmet e fundit nga