LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi/ Shkencëtarët zbulojnë pse pirja e verës së kuqe ju jep dhimbje koke

20 Nëntor 2023, 18:22, Sociale CNA
Studimi/ Shkencëtarët zbulojnë pse pirja e verës së
Foto ilustruese

Vera e kuqe mund të shkaktojë dhimbje koke më të rënda se pijet e tjera për shkak të një përbërësi që ngadalëson shpërbërjen e alkoolit, tregon një studim.

Kuercetina antioksidante ka komponime që bllokojnë tretjen e duhur të alkoolit, duke rezultuar në një grumbullim të alkoolit  që shkakton dhimbjen e kokës si rezultat i toksinës acetaldehide.

Disa njerëz mund të kenë më shumë gjasa të reagojnë më fort ndaj antioksidantit, duke i bërë ata në rrezik më të madh të problemit, sugjerojnë studiuesit.

Profesor Morris Levin, i Universitetit të Kalifornisë, San Francisko, tha: Ne supozojmë se kur njerëzit konsumojnë verë me kuercetinë, ata do të kenë dhimbje koke. Mendojmë se jemi më në fund në rrugën e duhur drejt shpjegimit të këtij misteri mijëvjeçar.

Kimikati natyral ka qenë i lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, kolesterolit të lartë, kancerit dhe presionit të lartë të gjakut.

Vera e kuqe mund të shkaktojë dhimbje më të menjëhershme te disa njerëz, edhe kur nuk pihet në sasi të mëdha, një trend që ka habitur ekspertët gjatë historisë .

Studimi, i botuar në revistën akademike Scientific Reports , shqyrtoi pse është kështu në testet laboratorike.

Studiuesit testuan zbuluan se kuercetina shkaktoi reduktimin më të madh të ALDH2, që do të thotë se alkooli do të shpërbëhej në mënyrë më pak efektive./ CNA

Lajmet e fundit nga