LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Banjat termale të Përmetit/“The Guardian” vë në krye të listës Shqipërinë

18 Nëntor 2023, 13:34, Sociale CNA
Banjat termale të Përmetit/“The Guardian” vë në
Banjat e Bënjës në Përmet

Banjat e Bënjës në Përmet janë renditur ndër 9 ujërat termalë më tërheqës në të gjithë Evropën sipas “The Guardian”.

Në një artikull me sugjerimet për lokacionet më interesante, prestigjozja britanike shkruan se banjat termale të Bënjës në jug të Shqipërisë janë një perlë e vërtetë.

“Ujërat termale të Bënjës, te cilat njihen si Banjat Termale të Bënjës ndodhen 14 km larg qytetit të Përmetit. Banjat termale ndodhen pranë lumit Langaricë, një degë e lumit të Vjosës, një nga lumenjtë e fundit me rrjedhje të lirë të Evropës. Vizitorët mund ta kalojnë ditën duke u zhytur në burimet natyrore dhe duke u mbuluar me baltën e pasur me squfur, e cila thuhet se ka veti terapeutike,” – shkruan “The Guardiuan”.

Po ashtu britanikja shkruan se vizitorët mund të shijojnë madhështinë e luginës, urën e saj të lashtë prej guri dhe pafundësinë e kaltër të qiellit shqiptar.

Renditja e ujërave termalë më tërheqëse seipas “The Guardian” është:

Ujërat termale të Bënjës, Shqipëri

Ujërat termale në Edipsos, Greqi

Ujërat termale në liqenin Garda, Itali

Ujërat termale në “Salt and Ember”, Irlandë

Ujërat termale “Széchenyi”, Budapest

Ujërat termale në plazhin Porth Tyn Tyëyn

Ujërat termale në “Caldea spa”, Andorra

Ujërat termale në “Moseltherme”, në Traben-Trarbach, Gjermani

Ujërat termale në “Cieplice ?l?skie-Zdrój”, Poloni/CNA

Lajmet e fundit nga