LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Djalin me sindromë 'Down' e ngelin në klasë/ Prindërit akuza drejtoreshës së ‘Aleks Buda’

16 Nëntor 2023, 17:40, Sociale CNA

Djalin me sindromë 'Down' e ngelin në klasë/

Milazim dhe Shyqyrie Hoxha kanë denoncuar në Syri Tv mënyrën se si djali i tyre Olsi Hoxha u ngel në klasë dhe më pas u përjashtua nga shkolla “Aleks Buda”.

20-vjeçari, Olsi Hoxha është i diagnostikuar me sindromën Doën dhe elementë të spektrit Autik. 

Sipas prindërve drejtoresha e gjimnazit nuk ka pranuar ta regjistrojë për të ripërsëritur vitin.

Prindërit e Olsit nuk u dorëzuan derisa e regjistruan në një tjetër shkollë, por ata kërkojnë drejtësi që këto raste të mos përsëriten edhe me fëmijët e tjerë.

Çështjen po e ndjekin edhe në rrugë ligjore, duke e dërguar tek Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi.

Gjithashtu pritet një përgjigje dhe nga Ministria e Arsimit./ CNA

Lajmet e fundit nga