LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E diel me reshje shiu dhe dëbore/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

12 Nëntor 2023, 08:01, Sociale CNA

E diel me reshje shiu dhe dëbore/ Parashikimi i motit për ditën e

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezulatat i masave ajrore të lagështa dhe të ftohta me origjinë veriore.

Pritet që reshjet e shiut deri në orët e mesditës të jenë me intensitet të ulët dhe gradualisht të fitojnë intensitet mesatar e lokalisht në qendër. Në jug të vendit reshjet parashikohen me intensitet deri të lartë në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike, por afatshkurtra.

Në majat e maleve në zonat malore reshjet pritet të jenë në formën e dëborës me intensitet të ulët në zonën e Alpeve dhe verilindje.

Era do të jetë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare deri në 7 m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era fiton shpejtësi 8-12 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë./ CNA

Lajmet e fundit nga