LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alarmante! Shkencëtarët zbulojnë kohën që i duhet trurit për të riparuar dëmtimin e alkoolit 

9 Nëntor 2023, 20:07, Sociale CNA
Alarmante! Shkencëtarët zbulojnë kohën që i duhet
Foto ilustruese

Nuk është sekret që alkooli dëmton trurin tonë.

Të zgjoheni pas një nate të rëndë në pijetore me një dhimbje koke të madhe është e mjaftueshme për të treguar se pirja e alkoolit nuk i bën mirë kokës, shkruan The Sun.

Pirja e tepërt e alkoolit mund të rrisë rrezikun e disa çështjeve të lidhura me trurin si çmenduria , goditjet në tru dhe depresioni , kanë treguar studimet.

Ky është veçanërisht rasti për alkoolistët .

Ata që vuajnë nga varësia priren të përjetojnë hollim të korteksit, shtresës së jashtme të rrudhosur të trurit, kritike për vendimmarrjen dhe kreativitetin.

Tani, një studim amerikan ka zbuluar se truri mund të riparojë dëmet e shkaktuara nga alkooli në 7.3 muaj.

Studimi, i botuar në Alcohol , shqyrtoi efektet e maturisë në trurin e alkoolistëve.

Ata bënë që 133 njerëz - 88 prej të cilëve ishin alkoolikë - të ndalonin së piri dhe shikuan trurin e tyre për të parë se si ndikonte kjo tek ata.

Pas shtatë muajsh, trashësia e korteksit ishte përmirësuar ndjeshëm në shumicën e njerëzve të varur nga alkooli.

Ata thanë se kjo sugjeron që truri mund të riparojë dhe rigjenerojë strukturën e tij kur alkooli nuk është më një faktor.

Megjithatë, ata paralajmëruan se studimi u krye vetëm në disa njerëz dhe duhet të bëhen më shumë kërkime për të konfirmuar gjetjet pozitive./ CNA

Lajmet e fundit nga