LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Habit studimi: Zemërimi mund të çojë në rezultate më të mira kur merreni me detyra të ndërlikuara  

30 Tetor 2023, 20:19, Kuriozitete CNA
Habit studimi: Zemërimi mund të çojë në rezultate
Foto ilustruese

Eksperimentet sugjerojnë se njerëzit që janë të zemëruar performojnë më mirë në një sërë detyrash sfiduese sesa ata që janë emocionalisht neutralë, shkruan The Guardian.

"Këto gjetje tregojnë se zemërimi rrit përpjekjet drejt arritjes së një qëllimi të dëshiruar, duke rezultuar shpesh në sukses më të madh," tha Heather Lench, autorja e parë e studimit.

Studimi, i botuar në Gazetën e Personalitetit dhe Psikologjisë Sociale, detajon se si studiuesit në Universitetin A&M të Teksasit kryen eksperimente që përfshinin më shumë se 1000 njerëz dhe analizuan të dhënat e anketës nga më shumë se 1400 njerëz, për të eksploruar ndikimin e mundshëm të zemërimit te njerëzit në rrethana të ndryshme. 

Në një eksperiment, studentëve iu treguan imazhe të gjetura më parë për të shkaktuar zemërim, dëshirë, argëtim, trishtim ose aspak emocione të veçanta. Më pas pjesëmarrësve iu kërkua të zgjidhnin një seri anagramesh.

Rezultatet tregojnë se për një grup sfidues anagramesh, ata që ishin të zemëruar dolën më mirë se ata në gjendjet e tjera të mundshme emocionale – megjithëse nuk u pa dallim për anagramet e lehta.

Studiuesit thonë se një shpjegim mund të jetë për shkak të një lidhjeje midis zemërimit dhe këmbënguljes më të madhe, me ekipin që zbuloi se ata që ishin të zemëruar shpenzonin më shumë kohë në grupin e vështirë të anagrameve./ CNA

Lajmet e fundit nga