LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo është rruga më legjendare në planet

20 Shtator 2023, 08:27, Kuriozitete CNA
E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo
Foto ilustruese

Autostrada Karakoram është rruga më e lartë ndërkombëtare në botë dhe kalon midis Kinës Perëndimore dhe Pakistanit duke kaluar male mbresëlënëse dhe disa nga terrenet më të paarritshme në Azi.

E quajtur jozyrtarisht "Mrekullia e Tetë e Botës", autostrada 1,300 km u ndërtua me bashkëpunimin e qeverive të Pakistanit dhe Kinës, fillimisht e quajtur Autostrada e Miqësisë Kinë-Pakistan dhe mori pothuajse 20 vjet (nga 1959 deri në 1979) dhe 24,000 punëtorë për të përfunduar.

Historia dhe rëndësia e saj gjeopolitike

Rruga ishte një nga degët e "Rrugës së lashtë të Mëndafshit" që përshkoi Himalajet dhe pjesën më perëndimore prej tyre, me një histori që daton në shekullin e dytë para Krishtit.

Megjithëse Pakistani fillimisht propozoi rrugën përmes Kalimit Mindaka, në vitin 1966 Kina rekomandoi kalimin e pjerrët Kunjarab, duke përmendur cenueshmërinë e Mindakës ndaj sulmeve ajrore. Gjatë ndërtimit të autostradës vdiqën rreth 800 punëtorë pakistanezë dhe 200 kinezë, shumë prej tyre nga rrëshqitjet e dheut dhe rrëzimet.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Rrëshqitjet e dheut, rrëshqitjet e shkëmbinjve, përmbytjet dhe ortekët janë një rrezik i përhershëm që nga koha e ndërtimit të rrugës e deri më sot. Edhe pas përfundimit të saj, autostrada kërkon mirëmbajtje të vazhdueshme dhe vazhdon të funksionojë si një rrugë kryesore tregtare dhe transporti që forcon lidhjet ekonomike, kulturore dhe ushtarake midis dy vendeve, duke kaluar brezin midis pllakave euroaziatike dhe indiane ku Kina, Taxhikistani, Afganistani dhe Pakistani është 250 kilometra nga njëri-tjetri.

Rruga

Rruga që ndjek një nga rrugët e shumta të "Rrugës së Lashtë të Mëndafshit" shtrihet nga qyteti i vogël i Hassan Abdal në Kashgar në Rajonin Autonom Xinjiang të Kinës, nëpërmjet Kunjerab, pikëkalimit kufitar më të lartë të aksesueshëm në botë, në një lartësia rreth 4700 metra.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Fillimi zyrtar i rrugës madhështore fillon nga Hasan Abdal, rreth 60 km nga Islamabad dhe kalon nëpër disa nga peizazhet dhe pikat turistike më mahnitëse si mali i nëntë më i lartë në Tokë, Nanga Parbat, Lugina Hunza, Liqeni Atabad etj.

Në luginën e Hunzës dhe për 194 kilometra rruga është e rrethuar nga malet Karakoram që i japin edhe emrin autostradës.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Historia e liqenit Athabat fillon me një rrëshqitje të madhe dheu që rrafshoi shumë fshatra me dhjetëra shtëpi dhe njerëz të vdekur, duke mbyllur shtratin e lumit Hunza dhe duke krijuar gradualisht liqenin aktual që mori emrin e fshatit Athabat.

Rajoni i Hunzës dhe rrethet e Gilgit-Baltistanit deri në shekullin XX ishin në pjesën më të madhe të shkëputur nga bota. Rajoni i largët, shtëpia kryesisht e Buruso dhe Ëaki, ka gjuhët, muzikën dhe kulturën e vet, ndryshe nga çdo gjë në Pakistan – apo kudo tjetër në botë. Në fakt, shumë vendas shpesh deklarojnë se paraardhësit e tyre kanë ardhur nga Maqedonia, duke iu referuar Aleksandrit të Madh, dhe këmbëngulin se dialekti Burusaski i folur nga fiset në luginë rrjedh nga gjuha maqedonase.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Destinacioni i udhëtimit

Lartësia mbresëlënëse e rrugës, si dhe kushtet e vështira në të cilat u ndërtua, i dhanë pseudonimin "Mrekullia e 8-të e Botës". Është një destinacion i përhershëm për udhëtarët aventurë ose ekspeditat malore dhe çiklizmit që kërkojnë qasje në tre nga vargmalet malore më të rëndësishme në botë: Karakoram, Himalajet dhe Hindu Kush.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Për të arritur atje mund të merrni autobusin e natës nga terminali kryesor i autobusëve NATCO në Islamabad për pak më pak se 20 dollarë. Përndryshe, mund të merrni një fluturim nga Aeroporti Ndërkombëtar i Islamabadit me një kosto prej rreth 95 dollarë ose të merrni me qira një makinë për një udhëtim 12-orësh nga Hassan Abdul në Luginën e Hunzas.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Pavarësisht reputacionit të saj si një rrugë e rrezikshme, autostrada është përgjithësisht e sigurt. Qeveria pakistaneze ka bërë shumë përpjekje për të përmirësuar sigurinë e saj vitet e fundit dhe numri i aksidenteve është ulur ndjeshëm.

E quajtur si “mrekullia e 8-të e botës”/ Kjo

Koha ideale për të udhëtuar është midis qershorit dhe shtatorit. Autostrada është e hapur gjatë gjithë vitit, përveç kalimit të Kunjerabit, e cila është e hapur vetëm nga 1 maji deri më 31 dhjetor.

Lajmet e fundit nga