LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vranësira, rrebeshe, shkarkesa elektrike dhe breshër/ Parashikimi i motit për javën

6 Nëntor 2023, 07:03, Sociale CNA

Vranësira, rrebeshe, shkarkesa elektrike dhe breshër/ Parashikimi i

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike kryesisht të qëndrueshme, pasi në pjesën më të madhe të ditëve pritet mot me kthjellime e alternime vranësirash kalimtare. Por nuk do të mungojnë edhe reshjet e shiut, të cilat për ditën e Mërkurë pritet të jenë me intensitet të lartë.

Në këtë mënyrë për ditën e Hënë dhe ditën e Martë moti parashikohet kryesisht me kthjellime e alternime vranësirash kalimtare. Për ditën e Hënë, orët e para të 24-orëshit vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet të ulët dhe shtrëngata afatshkurtra, më pas për pjesën më të madhe të ditës reshje shiu të dobëta në relievet e larta malore. Për ditën e Martë reshjet do të jenë prezente të herëpashershme me intenistet të ulët në zonën e veriperëndimit.   

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon se dita e Mërkurë do të jetë me vranësisra mesatare e të dendura, duke nisur fillimisht nga veriperëndimi për tu shtrirë në të gjithë territorin. Reshjet e shiut me intensitet mesatar dhe të lartë do të jenë prezente që në orët e para të mëngjesit, fillimisht në veriperëndim të vendit, më pas në pjesën më të madhe të territorit. Reshjet do të jenë në formën e rrebesheve të shpejta e stuhive afatshkurtra me shkarkesa të forta elektrike dhe breshër. Në orët e mbrëmjes intensiteti i reshjeve bie dhe bëhen të herëpashershme me intensitet të ulët dhe lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave.

Për ditën e Enjte moti pritet me kthjellime e alternime vranësirash kalimtare. Java mbyllet me ditën e Premte, ndërsa pritet përsëri një përkeqësim i kushteve atmosferike. Moti parashikohet me vranësira deri të dendura si dhe intervale të shkurtra me diell. Reshjet e shiut do të jenë të herëpashershme me intensitet të ulët, ndërsa në zonën e qendrës dhe jug reshjet priten në mënyrë të herëpashershme me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave./ CNA

Vranësira, rrebeshe, shkarkesa elektrike dhe breshër/ Parashikimi i

Lajmet e fundit nga