LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Diell, shi dhe dëborë/ Si parashikohet moti për javën

20 Nëntor 2023, 07:06, Sociale CNA

Diell, shi dhe dëborë/ Si parashikohet moti për javën

Masat ajrore të lagështa dhe të ftohta me origjinë veriore që tashmë kanë përfshirë vendin tonë do të vazhdojnë të ndikojnë gradualisht në kushtet klimatike edhe gjatë javës në vijm.

Temperatura më e ulët u regjistrua dje në Korçë -3°C, ndërsa temperura maksimale ishte 16°C në Sarandë.

Këtë të hënë do të kemi mot të qëndrueshëm me mbizotërim të kthjellimeve.

Situata ndryshon ditën e martë dhe të mërkurë, kur do të kemi mot të paqëndrueshëm me reshje të herëpasherëshme shiu në formë rrebeshesh të shpejta dhe stuhi afatshkurta.

Reshjet e dëborës do të jenë prezente në Alpe dhe relievet malore në lindje. Vlen të theksohet elementi i erës si intensiv dhe problematik me drejtim juglindje-jugperëndim 2-9 m/s, ndërsa në bregdet e lugina hera-herës era fiton shpejtësi 13-25 m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 2-5 ballë.

Ditën e enjte do të kemi mot relativisht të qëndrueshëm me reshje shiu të përqendruara në jug të vendit, ndërsa ditën e premte ndërprerje të reshjeve./ CNA

Diell, shi dhe dëborë/ Si parashikohet moti për javën

Lajmet e fundit nga