LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korani për mbretëreshën e Anglisë dhe shokun Enver

12 Korrik 2022, 11:21, Satire Politike CNA

Korani për mbretëreshën e Anglisë dhe shokun Enver

 Jemi “partizanë” të koranit të “zhuritur” në skarë me qymyr.

Zgjodhën Volorekën…

Kamarieri mbajti shënim dhe u largua. Ndërsa ai ikte, drejt meje "erdhi" një kujtim.

Aty rreth viteve '80-të, shoku Enver lexoi në anxhsnset e verdha, një haber:

"Mbretëresha e Anglisë, çdo vit merrte dy arka me koran nga liqeni i Pogradecit. E hante që t'i shtohej ymri!"

La shëninet shoku Enver dhe i thotë Sulos ( Gradecit që ishte krye bodigard dhe diçka më shumë):

-Më ka vajtur mendja për një koran! E zëmë dot!…

U dha porosia. Drejt liqenit vrapuan peshkatarët.

Hidh rrjeta. Nxirr rrjeta. Asnjë koqe korani për be!

Vetëm belushka, që janë nga soi i koranëve. Kanë vetëm një dallim: korani ka ca vula të kuqe!…

Po dermani?…

Thirrën Tason, piktorin me nam. Ai me penel e bëri belushkën koran dhe ashtu ja poqën dhe e hëngri shoku ynë Enver!

Nga kujtimet më nxori korani që dergjej i pjekur në pjatancë. I zbukuruar për lezet me patate furre, limon.

Djath dhie nga Mokrra…

Verë e bardhë…

Po të ishte Taso, do kishte rrëmbyer penelin.

Boshllëkun e plotësoi Marlise, nusja e djalit me origjinë nga Kosta Rika…

Shkrepi aparatin…/CNA.al

Lajmet e fundit nga