LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fane Kapteri lan shishet e birrës

5 Qershor 2022, 13:13, Satire Politike CNA
Fane Kapteri lan shishet e birrës
Foto ilustruese

Ka rënë në hall se nuk gjen punëtorë që të punojnë te fabrika e tij. Kanë ikur nëpër Europë. Ua rriti rrogën, po s’vjen kush. Ndaj iu fut vetë punës. Lan shishe birre e mbush shishe me birrë. Po nuk po ia del dot.

-Do të fusë dhe gazetarët të lajnë,-vendosi.

E pjesëtoi numrin e shisheve me gazetarët e punësuar. Po i dilte numër i madh.

-Nuk e përballoj dot,-i tha gazetarja e mëngjesit.

-As unë,-foli ajo e debateve politike të mbrëmjes.

Po Fania e zgjidhi. Se nuk ka qenë kot kapter.

-Dëgjoni, o goca. Shishet nuk do t'i lani vetë.

-Po më kë?-e pyetën në një zë.

-Do t'i lani me ata që ftoni në emision. U thoni të lajnë për shembull 100 shishe para se të hyjnë në studio. Ndryshe largojini. Zgjidhni ata që pranojnë.

Atë çast erdhi Rakip Zari. Ai i dha të drejtë Kapter Fanes, por ia hapi horizontin.

-Fto një herë në javë te fabrika e birrës Erion Veliajn, Artan Lamen dhe Blendi Gonxhen.

-E ç’më duhen?

-Po sa herë të kryejë për shembull martesa Veliaj le të lajë çifti 1 mijë shishe. Ose kaq shishe të lajë ai që merr legalizimin, apo patentën e makinës.

Kapteri nuk mbahej. Përqafonte Rakip Zarin dhe i premtoi:

-Tani që më dhe ide kaq gjeniale ti nuk do të lash pesë mijë shishe si të tjerët. Do të lash gjysmat. Se e meriton që mos të të fishken duart nga uji me detergjentë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga