LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Socialistët nuk ndalen për "21 janarin"/ “Tërmeti”, thirrje SPAK-ut: Kush e dha urdhrin për të hapur zjarr

25 Janar 2023, 10:19, Politikë CNA

Socialistët nuk ndalen për "21 janarin"/

Damian Gjiknuri, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, i njohur edhe si “tërmeti” i dosjes 339, në një dalje për mediat i ka bërë thirrje SPAK-ut, që të nisë me urgjencë hetimet për 21 Janarin.

Pas daljes së provave të reja, socialistët kërkojnë nga SPAK-u, që të nisë vlerësimin e tyre.

"Kush e dha urdhrin për të hapur zjarr. Ka vetëm dy eroprë ish-ministri i Brendshëm dhe kryeministri. Është koha që e vërteta të dalë në shesh”, ka thënë Gjiknuri.

Gjiknuri ka paralajmëruar se do të bëjnë dhe një padi të dytë në SPAK.

Socialistët nuk ndalen për "21 janarin"/

 

Socialistët nuk ndalen për "21 janarin"/

"Ne e kemi drejtuar gishtin nga Sali Berisha, dhe nuk ka qytetar që nuk e di që urdhëruesit e vërtetë ishin Sali Berisha dhe bashkëpunëtori i tij i afërt Lulzim Basha. Drejtësia e re është treguar e pafuqishme për të hequr pluhurin e harresës. Prova e re përmban fakte të reja. Rezulton qartë se janë dhënë urdhra për të shtëna ndaj personave të pafajshëm. Faktohet me audio se vrasjet janë kryer në mënyrë të drejtpërdrejtë. Është bërë me porosi për të dhe urdhrin e Sali Berishës. Nga deklarimet e bëra publike të të kallëzuarit Sali Berisha tregohet se ai vetë ka qenë në komunikim me Lulzim Bashën dhe Ndrea Prendin. Nuk kemi të bëjmë me një vrasje nga pakujdesia por të një vrasjeje të kryer me dashje. PS i kërkon SPAK-ut të zhvillojë hetime konkrete ndaj të kallëzuarve. Pse Sali Berisha dhe Lulzim Basha ishin në krye të gardës më 21 janar. PS nuk është pushtet gjyqësor, për 12 vjet kemi mirëkuptuar këdo. Besuam te drejtësia e re, por nuk mund të vazhdojmë të mbajmë në kurriz hijen e zhgënjimit që mbajnë të vrarët e 21 janarit. Duhet vepruar tani. Çdo ditë e humbur është vonë. Do e kallëzojmë sot në SPAK", - tha Gjiknuri.CNA.al

Lajmet e fundit nga