LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Për çfarë do të vijë deputeti në Kuvend kur s'e dëgjon askush”/ “Shpërthejnë” debatet mes socialistëve

24 Janar 2023, 11:41, Politikë CNA

“Për çfarë do të vijë deputeti në Kuvend

Deputeti socialist Erion Braçe, nuk i ka ndalur kritikat në Komisionin Ekonomisë ndaj Qeverisë.

Shkak është bërë mospërfshirja e fermerëve në pakon e madhe.

Braçe tha se për shpirt nuk do ta votonte aktin normativ për Pakon e Madhe, por do ta bëjë vetëm sepse shkon në mbështetje të shtresave në nevojë.

“Për shpirt nuk e votoj aktin se s’ka kuptim! Po e vërtetë, janë paratë e me nevojtarëve, u thashë s’do t'i realizoni dot këto shpenzimet. Prapë s'i keni realizuar shpenzimet. Për çfarë do vijë deputeti në Kuvend kur s'e dëgjon askush. Për gjëra që provohen realisht. Kthehemi te programimi, e kam te njësitë zbatuese. Kur ti e shikon një vit, 2,3,4 vite nuk e programon dot t'i çosh aty ku mund të përdoreni paratë. Ishte data 23 dhe brenda 6 ditëve mund t’ua çonim naftën fermerëve. Atëherë kemi programimin jo, zbatimin e buxhetit jo e jo. I japim paratë një bashkie për shkollë, ajo se bën dot për shkak të tenderit, digjen paratë”, është shprehur Braçe.

Debati

Braçe: Është urgjente të jetë ministrja.

Shalsi: Kishte dy urgjenca.

Braçe: Për çfarë kjo kështu, ndryshon buxheti nuk vjen ministrja.

Denaj: Nevoja për ministren e kuptojmë rëndësinë, është një akt normativ rutinë i fundit të vitit dhe plotëson ato nevoja, ku ka më shumë kërkesë. Kjo e sotmja është proces rutinë. Unë mendoj se ka gjithë përfaqësimin e duhur nga Ministria e Financave dhe vijojmë më tej.

Braçe: S’ka njeri këtu të ketë problem me Paketën e Madhe përkundrejt shtresave në nevojë. E di kush është meraku im, që para 20 ditëve kemi miratuar këtë aktin tjetër. Ky akti tjetër, 4 ditë para sesa të mbyllej viti. Edhe unë dhe kolegë të tjerë kemi ngritur shqetësimin për ekzekutimin e buxhetit dhe realizimit si dhe parashikimit të tij. Akti normative pako e madhe./CNA.al

Lajmet e fundit nga