LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkoi në SPAK për çështjen Gërdeci/ Mediu: Ishte politike, ja çfarë më kërkoi prokurori

11 Janar 2023, 22:07, Politikë CNA
Shkoi në SPAK për çështjen Gërdeci/ Mediu: Ishte
Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka folur për paraqitjen në SPAK, ku iu komunikua akuza në lidhje me çështjen e Gërdecit.

Mediu e cilësoi këtë çështje si politike, pasi tha në emisionin e Erla Mëhillit se sjellja nuk ishte proceduriale.

Ai deklaroi se për 15 vite nuk është thirrur për dosjen e Gërdecit dhe dje prokurori i ka kërkuar të firmosë dosjen e vitit 2009, me prokurorët e vitit 2009.

“Pse e quaj unë akuzën politike? Fare e thjeshtë sepse kam menduar se çdo qytetar i Shqipërisë, pavarësisht nga pozicioni që ka, duhet të trajtohet mbas kodit të procedurës dhe kodit penal. Kodi i procedurës kërkon që ti të pyesësh dëshmitarët, aq më tepër kur ti i ngre një akuzë shumë të rëndë për të dëgjuar versionin dhe analizën e tij. 15 vjet unë nuk jam thirrur asnjë ditë të vetme dhe dje më është vënë përpara dosja e vitit 2009 me prokurorët e 2009-ës dhe më është kërkuar të firmos aty ku kanë firmosur ata prokurorë. Pra, pa as edhe një lloj shkrese.

Unë nuk thaë politike se ma ka bërë partia politike, por kur sjellja nuk është proceduriale padyshim është politike. Çfarë mbart në thelb kjo lloj politike, kjo vlen pastaj ta analizojë gjithsecili. Ajo që unë dua të them është se ne duhet të vijmë te një moment si shoqëri kur ne si politikanë, të kuptojë një nocion shumë thelbësor në një shtet demokratik që është në raport me të drejtën, prezumimin e pafajësisë,” u shpreh Mediu.

Lajmet e fundit nga