LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Samiti është mbështetje për demokratët”/ Berisha radhit arsyet se përse duhet protestuar

5 Dhjetor 2022, 12:22, Politikë CNA

“Samiti është mbështetje për demokratët”/

Kreu i PD-së, Sali Berisha, pasi ka rikonfirmuar mbajtjen e protestës ditën e nesërme ka folur edhe për samitin e BE-së.

Sipas tij ky samit përbën mbështetjen më të fuqishme për PD-në dhe popullin opozitar.

Në aktin e mbështetjes më të madhe të vlerave europiane.

“Në këtë kontekst, ky samit përbën mbështetjen më të fuqishme për PD-në dhe popullin opozitar.

Për faktin e vetëm se kjo parti, pas përmbysjes së diktaturës oruelliane të baballarëve të Edi Ramës, aktualisht e shndërruar në një parti droge dhe krimi, partia e tij e kam fjalën, vendosi në Shqipëri, rendin e ri demokratik, të bazuar në vlerat europiane.

Është kjo parti, e cila në tri dekada, qëndroi lokomotivë e vërtetë e proceseve të integrimit të Shqipërisë në BE dhe në NATO.

Samiti është një mbështetje e madhe për demokratët shqiptarë, sepse është kjo parti në qeveri, e cila firmosi Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, që liberalizoi vizat me suksesin e reformave të saj, mori rekomandimin për statusin e vendit kandidat. Në këtë aspekt, samiti i nesërm përbën mbështetjen më të madhe për aspiratat dhe idealet demokratike të saj”, ka thënë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga