LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reagimi/ Të përndjekurit politikë, kundër Alibeajt: Të miratohet Ligji i Lustracionit i kundërshtuar nga PS në 2008

3 Gusht 2022, 17:34, Politikë CNA

Reagimi/ Të përndjekurit politikë, kundër Alibeajt: Të

Ligji i Lustracionit është rikthyer sërish pjesë e debatit politik. Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, ka paraqitur një iniciative lidhur me disa ndryshime në ligjin nr 8457 ‘Për Informacionin e Klasifikuar Sekret Shtetëror’.

Por kjo nismë duket se ka hasur në kundërshtimin e Shoqatës së ish-të përndjekurve politikë të Shqipërisë me qendër në Shkodër.

Shoqata e të përndjekurve politikë ka vlerësuar ligjin 10034 ‘Për pastërtinë e figurës së funksionarëve të lartë të administratës publike dhe të të zgjedhurve’ ose siç quhet ndryshe ‘Ligji i Lustracionit’, të miratuar nga qeveria e ish-kryeministrit Sali Berisha por të kundërshtuar nga PS dhe PSD në vitin 2010 dhe të rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese po në këtë vit.

Nëpërmjet deklartës për mediat kjo Shoqatë ka kërkuar miratimin e këtij ligji në mënyrë që të krijohen kushtet për t'u shkëputur një herë e mirë nga pjesë e errët e historisë./CNA.al

Reagimi/ Të përndjekurit politikë, kundër Alibeajt: Të

Lajmet e fundit nga