LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“BE-ja na nxë të gjithëve”/ Mesazhi i kryeministrit spanjoll

1 Gusht 2022, 10:56, Politikë CNA
“BE-ja na nxë të gjithëve”/ Mesazhi i kryeministrit
Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka nënvizuar se Ballkani Perëndimor ka një rëndësi të madhe.

Sipas tij BE-ja nuk mund të kuptohet pa Ballkanin.

"Uroj që rruga e Shqipërisë drejt BE-së të jetë e suksesshme. Nuk mund të kuptohet BE-ja pa Ballkanin. Mendoj që është një ide pozitive që përveç proceseve të aderimit është e mirë ideja e krijimit të këtij komuniteti europian sepse kështu do kemi mundësi të vendosim këtë marrëdhënie në një nivel politik. Ne e shohim me interes këtë dinamikë pozitive që gjenerohet mes vendeve që duan të hyjnë në BE dhe janë tashmë në BE. Bashkimi nuk është thjesht një klub vendesh, por është një komunitet vlerash dhe parimesh. Në të na nxë të gjithëve të futemi. Ne kemi nevojë të zbatojmë rregulla të përbashkëta për të arritur këto qëllime”, është shprehur Sanchez./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga