LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Terminali i ri/ Rama: U ndërtua në një kohë rekord, koncensionari i mëparshëm nuk i qëndroi marrëveshjes

31 Korrik 2022, 19:50, Politikë CNA
Terminali i ri/ Rama: U ndërtua në një kohë rekord,
Kryeministri, Edi Rama

Në inaugurimin e Terminalit të Ri në aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, ishte i pranishëm edhe kryeministri Edi Rama.

Kreu i qeverisë në fjalën e tij, vlerësoi terminalin e ri duke u shprehur se erdhi në momentin e duhur dhe i ndërtuar në një kohë rekord, por nuk hezitoi të shigjetojë koncensionarin e mëparshëm, i cili nuk realizoi asnjë nga ato që kishte nënshkruar dhe premtuar.

“Aeroporti po përballej me një presion të jashtëzakonshëm si rezultat i rritjes së numrit të pasagjerëve për të shërbyer. Sot ky terminal i ri i ndërtuar në një kohë rekord, i munguar prej shumë vitesh, për shkak të një marrëveshje të mëparshme të trashëguar koncensionare me mjaft probleme dhe për shkak edhe të një kompanie të huaj, e cila faktikisht nuk i qëndroj korrekt detyrimeve, as për terminalin e ri as përzgjatimin e pistët as për krijimin e një numri të ri vend qëndrimesh të avioneve, gje që sot është bërë realitet, as për hapësirat e nevojshme të parkimit, as për procedimet cilësore dhe të shpejta, të gjitha këto që sot po i shohim dhe i prekim drejt për drejt qindra mijëra pasagjer shqiptarë dhe të huaj që hyjnë dhe dalin në këta aeroport”, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga