LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mos bëj grifshën aty”/ Felaj i kërkon ndjesë Tabakut për fyerjen në Kuvend

15 Shtator 2022, 18:15, Politikë CNA
“Mos bëj grifshën aty”/ Felaj i kërkon ndjesë
Jorida Tabaku e Felaj

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, dhe Ermonela Felaj, janë përplasur në senacën e sotme plenare duke për fjalën në Kuvend.

Tabaku akuzoi Felajn se ajo po uzurpon fjalën e lirë, ndërsa socialistja nuk e kurseu fjalorin ndaj koleges duke e cilësuar si "grifshë".

Debati:

Felaj: Ju lutem zonja Tabaku. Aq e gjykoi të përshtatshme për të shfrytëzuar replikën. Ju nuk mund ta merrni kohën
Tabaku: Dua ta tërheq vëmendjen ju dhe grupit të PS-së.
Felaj: “Faleminderit por nuk jeni në kushtet për t'i tërhequr dikujt vëmendjen. Dakord por kur të mësohet t'u drejtohesh me edukatë kolegëve, edhe mund ta marrësh fjalën. Sa kohë që nuk komunikon me etikë, nuk bën grishën aty ku je”, iu drejtua Felaj Tabakut.

Ndërsa Tabaku kërkoi ndërprerjen e seancës për fyerjen.

“Kërkoj 2 minuta pushim të bëjmë një ankesë për kryetaren e seancën. Për fyrjen kjo është në etikën tuaj që sa kohë kam bashkëpunuar me ju, duket se iu mungon dhe nuk ua jap dot unë.

Pas rinisjes së seancës plenare, kryetari i Grupit Parlamentar të PD z. Alibeaj kërkoi që kryesuesja e seancës të kërkojë ndjesë ndaj zonjës Tabaku për shkak të fyerjes që i bëri në publik nga folësja e kryesueses së seancës.

Felaj kërkoi të justifikohej duke kërkuar ndjesë dhe duke aluduar se znj Tabaku e rrëmbeu fjalën.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga