LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

ISP kërkesë për pezullimin e "Akt1vist"/ "Përdorues të regjistruar, qindra nëpunës të institucioneve publike"

23 Prill 2023, 20:36, Politikë CNA

ISP kërkesë për pezullimin e "Akt1vist"/

Instituti i Studimeve Politike i ka bërë thirrje punonjësve të ministrive që të mos nxisin punonjësit shtetëror që të angazhohen në postimet online të aktiviteteve të tyre politike.

Sipas ISP, duhet të pezullohet aplikacioni “Aktiv1st” apo llogaritë e punonjësve shtetërorë në postimet online.

ISP ndër të tjera ka theksuar se do të vijojë që të monitorojë veprimtarinë e Task-Forcës.

"Si një shenjë e mirë e vullnetit për të respektuar zotimet e ndërmarra në vendimin e Këshillit të Ministrave, do të ishte e nevojshme që titullarët e ministrive të mos nxisin angazhimin e punonjësve shtetërore në postimet online të aktiviteteve të tyre politike gjatë tre javëve në vijim.

Hapi i parë konkret është pezullimi i aplikacionit “Aktiv1st” apo minimalisht llogarive të nëpunësve civilë që janë pjesë e portalit. Sipas listës që rrodhi në media në janar të këtij viti, përdorues të regjistruar të aplikacionit janë qindra nëpunës civilë në institucionet publike.

Ne do të vijojmë të monitorojmë veprimtarinë e Task-Forcës si dhe ofrojmë kontributin tonë si pjesë e aktorëve civilë të angazhuar për sigurimin e mundësive të barabarta për subjektet dhe kandidatët në proceset zgjedhore.

Akademia e Studimeve Politike në bashkëpunim me Institutin e Studimeve Politike po monitorojnë fushatën zgjedhore, në kuadër të projektit “Partneritete të forta për reforma të qëndrueshme - Forcimi i rolit të shoqërisë civile në adresimin e sfidave të zgjedhjeve të lira dhe të drejta”,shkruhet në njoftim./CNA.al

Lajmet e fundit nga