LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjyqi për Thaçin dhe liderët e UÇK/ Rama: Mbahen si kriminelë lufte në qeli pa akuzë

2 Prill 2023, 20:02, Politikë CNA

Gjyqi për Thaçin dhe liderët e UÇK/ Rama: Mbahen si

Kryeministri Edi Rama është shprehur se krerët e UÇK po mbahen të mbyllur pa të drejtë pas hekurave në gjykatën e Hagës pasi akuzohen si kriminelë lufte.

Këtë akuzë, Rama thotë se është jashtë çdo lloj imagjinate në raport me të drejtën ndërkombëtare duke qenë se ish komnadantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës luftuan kundër spastrimit etnik.

“Ka diçka të madhe që nuk shkon me këtë proces. Pa dashur të paragjykoj aspektin që ka të bëjë me drejtësinë e pavarësinë e Kosovës, mbetem i mahnitur në sensin më negativ nga fakti që udhëheqësit dhe komandanti i një lëvizje çlirimtarë popullore jo i një ushtrie të organizuar por një rebelimi ndaj një regjimi brutal që synoi të spastronte etnikikisht shqiptarët në Kosovës akuzohen së bashku si kriminelë lufte. Njeriu që vetë presidenti aktual i SHBA, Joe Biden e pagëzoi si ‘George Ëashington’ i Kosovës është prej një kohe të gjatë prapa hekurave, i mbyllur brenda pa akuzë, gjë që është jashtë cdo lloj imagjinate në raport me të drejtën ndërkombëtare”, tha Rama./CNA

Lajmet e fundit nga