LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Rama: Nuk do kërkojmë dhurata, do kryejmë detyrat e shtëpisë

2 Prill 2023, 18:15, Politikë CNA
Integrimi i Shqipërisë në BE/ Rama: Nuk do kërkojmë

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim trepalësh me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në panairin e verërave në Bardolino të Italisë.

Gjatë fjalës së tij, Rama është shprehur se Shqipëria do të kryejë detyrat e saj për tu bërë pjesë e Bashkimit Evropian dhe nuk do ta bëjë duke e kërkuar si dhuratë për përshpejtimin e procesit.

Sipas Ramës vendi ynë ka disa gjëra të cilat duhet  t’i ndryshojë.

“Le te mos flasim për mposhjen e serbëve në të ardhmen se mund të shkakojë probleme në të tashmën. Po punojmë për një strategji për në BE. Siç e kemi thënë më parë për integrimin në BE, ne jemi të prirur ti përmbushim kriteret, nuk duam përshpejtime artificiale. Ka disa gjera që duhet të ndryshojnë. Nuk do të kërkojmë dhurata por do të kryejmë detyrat e shtëpisë.”, tha Rama./CNA

Lajmet e fundit nga