LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi/ Studentët që përfitojnë nga bursa prioritare, s'kanë marrë ende asnjë lekë

1 Prill 2023, 17:29, Politikë CNA

Denoncimi/ Studentët që përfitojnë nga bursa prioritare,

Erisa Xhixho, nënkryetarja e PL-së, ka treguar me fakte ankesat e studentëve të cilët nuk kanë përfituar  nga bursat prioritare që u janë premtuar nga qeveria ende asnjë lekë.

Xhixho ka ndarë foto nga ankesat e studentëve dhe i ka bërë thirrje Ministres së Arsimit, të garantojë ekzekutimin e pagesave të bursave për studentët.

"Studentët që i përfitojnë nga bursat prioritare nuk kanë marrë asnjë lekë, ndërkohë që po afrohet fundi i vitit akademik.

Një javë më parë, në seancën pyetje-përgjigje që kërkova me të, ministrja Kushi e vuri theksin te bursat prioritare, por qindra studentë më shkruajnë se nuk kanë marrë asgjë.

Politika e Ministrisë së Arsimit për nxitjen e frekuentimit të degëve prioritare është një dështim, që i shkon përkrah axhendës së shpopullimit.

Ndaj i bëj thirrje Ministres së Arsimit, znj. Kushi, të garantojë ekzekutimin e pagesave të bursave si një nevojë emergjente e studentëve që qeveria i përjashtoi nga çdo ndihmë në këtë kohë krizash dhe tani po u mohohet dhe pagesa që u takon me ligj.

Ndërsa paguan inceneratorët me mijëra euro në ditë nga paratë e taksapaguesve shqiptarë, qeverisë Rama nuk ka para për studentët që do të jenë mësuesit apo inxhinierët e së nesërmes”, shkruan ajo./CNA.al

Denoncimi/ Studentët që përfitojnë nga bursa prioritare,Denoncimi/ Studentët që përfitojnë nga bursa prioritare,Denoncimi/ Studentët që përfitojnë nga bursa prioritare,

 

 

Lajmet e fundit nga