LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Skavica është varri i Dibrës”/ Berisha: Ndërtimi i hidrocentralit, aferë korruptive

1 Prill 2023, 12:46, Politikë CNA

“Skavica është varri i Dibrës”/ Berisha:

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka akuzuar qeverinë lidhur me ndërtimin e hidrocentralt të Skavicës, ku u shpreh se kompania që ka marrë përsipër ndërtimin e tij është një projekt pa garë, duke theksuar se kontratat pa garë janë korruptive.

Kryedemokrati e ka cilësuar Skavicën si varri i Dibrës.

Gjatë fjalës së tij, Berisha i ka bërë thirrje qeverisë britanike, të mos lejojë kompanitë e tyre, të blejnë aksione nga kompania “Bechtel”, pasi sipas tij Dibra nuk mund të varroset.

Janë vërsulur të mbysin Dibrën. Skavica është varri i Dibrës. A do pranojmë ne të bëhemi mortorë në varrimin e saj?

Të largosh 20 mijë banorë, çfarë mbetet në Dibër?

E gjitha vepër korrupsioni, e gjitha vepër hajnie. Projekt i Enver Hoxhës.

Por diktatori e kishte mbyllur nga të katër anët Shqipërinë dhe bëri digat. Dibrën vendosi ta çoj në Hoxharë.

Megjithatë nuk guxoi. Përmbysi fshatra të mrekullueshëm, por ajo që përmbyste më shumë ishte Skavica. U ndal.

Një vend i lirë, që ka mundësi me erë dhe diell, të shkojë dhe të përmbysë 32 fshatra, të përmbysë një krahinë, duhet të jesh pa asnjë ndjenjë njerëzore ose nuk duhet të jesh normal nga kapacitetet mendore të marrësh një vendim të tillë.

Afera e Skavicës është një aferë korruptive. I kërkoj kompanisë Bechtel sepse është kontratë pa garë dhe këto kontrata pa garë janë korruptive.

Tani po shet aksionet, i bëj thirrje qeverisë britanikë të mos lejojë kompanitë britanike të blejnë aksione. Sepse Dibra nuk mund të varroset. Dibra do ecë në shekuj dhe mijëvjeçarë e lirë!/CNA

Lajmet e fundit nga