LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zëvendëspresidenti i KE-së vizitë dyditore në Tiranë/ Zbardhet axhenda

1 Prill 2023, 16:45, Politikë CNA

Zëvendëspresidenti i KE-së vizitë dyditore në

Zëvendës-Presidenti Ekzekutiv për Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane, Frans Timmermans do të kryejë një vizitë dy ditore në Shqipëri përkatësisht në datat 3-4 prill.

Ai do të udhëtojë drejt Shqipërisë për të marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Turizmit dhe për të diskutuar me përfaqësuesit e qeverisë dhe palët e interesuara përparimin e bërë në vend në tranzicionin e gjelbër, përfshirë klimën veprimin, mbrojtjen e mjedisit dhe energjinë e rinovueshme.

Ditën e parë, Zëvendëspresidenti Ekzekutiv do të ketë një takim dypalësh me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Ai do të takohet gjithashtu me zëvendëskryeministren Belinda Balluku, ministren e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro, me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së, Zurab Pololikashvili dhe do të ketë një tryezë të rrumbullakët me organizatat e shoqërisë civile mjedisore. Në mbrëmje, ai do të mbajë një fjalim kryesor në Forumin Ndërkombëtar të Turizmit “E ardhmja e Turizmit të Qëndrueshëm Mjedisor në Shqipëri (FESTA)”.

Zëvendëspresidenti Ekzekutiv Timmermans do të bisedojë të martën me Kryetaren e Komisionit të Integrimit në BE të Kuvendit të Shqipërisë, Jorida Tabaku. Më pas ai do të vizitojë shkollën “Dhosi Liperi” në qytetin e Durrësit, e cila është pjesë e programit të financuar nga BE-ja ‘EU4Schools’ që fokusohet në përshpejtimin e procesit të rimëkëmbjes pas tërmetit të 2019 përmes riparimeve dhe rindërtimit të shkollave. Vizita e tij do të përfundojë me një turne në fermën Bonum Agroturizem të financuar nga BE./CNA

Lajmet e fundit nga