Dekreti i Metës për Bajram Begajn në Stamboll, Bamir Topi: Procedurë korrekte

6 Qershor 2022, 21:34, Politikë CNA
Dekreti i Metës për Bajram Begajn në Stamboll, Bamir Topi:
Ish-presidenti Bamir Topi

Ish-presidenti Bamir Topi ka folur për Presidentin e ri, Bajram Begaj. Sipas ish-presidentit Topi, presidenti Ilir Meta ka vepruar drejt me firmosjen e dekretit në Stamboll dhe procesi ka qenë korrekt dhe transparent.

”Unë jam i mendimit se Presidenti Ilir Meta ka vepruar në mënyrë korrekte. Sot jemi në kohën e teknologjisë dhe nëse është ndodhur në Stamboll nuk ka ndonjë lapsus. Është konfirmuar me figurë dhe firmë elektronike. Unë nuk mund ta vendos veten në këto kushte, sepse asnjëherë nuk i ngjan njëra-tjetrës, por besoj se është një procedurë korrekte kushtetuese dhe nuk do ta kisha penguar”, tha Topi në në një intervistë për "Report Tv”.

Ish-presidenti nënvizon se ai vetë do të preferonte në krye të shtetit një figurë me profil politik. Kjo sipas Topit i shërben ruajtjes së institucionit të Presidencës nga sulmet e ditës apo tentativat e vazhdueshme për ta zhvlerësuar dhe hequr kompetencat./CNA.al

Lajmet e fundit nga