LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dietologia: Humbje kohe të hiqni dorë nga makaronat për tu dobësuar

12 Shtator 2023, 16:38, Lifestyle CNA

Dietologia: Humbje kohe të hiqni dorë nga makaronat  për tu

Sipas hulumtimeve të reja, ngrënia e rregullt e makaronave nuk ju çon në grumbullimin e kilogramëve. 

Studiuesit e ushqyerjes, Lisa Sanders dhe Joanne Slavin në një studim të botuar në MDPI  analizuan 38 studime të publikuara që shikonin marrjen e makaronave dhe peshën trupore si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët dhe zbuluan se "modelet dietike të pasura me makarona në përgjithësi nuk ishin të lidhura me shanset për mbipeshë ose obezitet ose ishin të lidhura në mënyrë të kundërt", raporton The Sun.

Ata nuk gjetën asnjë lidhje midis sasisë së makaronave që konsumonin njerëzit dhe gjasave të tyre për të qenë mbipeshë.

Një nga studimet që ata kërkuan madje sugjeroi se "makaronat mund të përfshihen në një dietë të shëndetshme dhe të mos kontribuojnë në shtimin e peshës ose të pengojnë humbjen e peshës", shkruan dietologët.

Hulumtimi i Lisa dhe Joanne duket se demonstron se makaronat janë grumbulluar padrejtësisht me përbërës si buka e bardhë, orizi dhe patatet.

Mënyra se si i gatuani dhe i servirni makaronat tuaja mund të ndikojë më shumë në belin tuaj sesa në vetë ushqimin, sugjerojnë dietologët.

Zierja e makaronave ndryshon strukturën e niseshtës për ta bërë atë më të lehtë për t'u tretur.

Nëse humbja e peshës është një nga shqetësimet tuaja, mjeku Tracey Robertson sugjeroi të ndryshoni salcën që shtoni në makarona.

“Nëse e hani me një salcë me bazë domate ose perime, do të keni shumë më pak mundësi për tu shëndoshur sesa nëse e hani me një salcë të pasur me gjalpë, kremoze ose djathë si alfredo”./ CNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga