LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eksperti e zbulon/ Pse nuk duhet të flini me flokë të lagura

20 Mars 2023, 14:47, Kuriozitete CNA

Eksperti e zbulon/ Pse nuk duhet të flini me flokë të lagura

Po ju keni fjetur ndonjëherë apo flini me flokë të lagura? Epo shumë gabim, pasi ka efekte anësore.

Nëse ndonjëherë e keni pasur atë ndjesinë sikur ju kruhet koka dhe ju djeg, kjo është arsyeja. Ne fajësojmë shampon për këtë, por jo, është edhe fakti se shkoni me flokë të lagura në shtrat.

Nëse shkoni në shtrat me flokë të lagura, shanset janë që të zgjoheni me dhimbje koke. Disa ekspertë thonë se fjetja me flokë të lagura ul temperaturën e trupit dhe kjo shkakton dhimbje koke, ndërsa trupi përpiqet të ngrohet.

Por fjetja me flokët të lagura nuk çon vetëm në probleme shëndetësore, por edhe në dukjen e flokëve. Do të fryhen dhe do të duken pa volum. Gjithashtu krijohet zbokthi dhe flokët ju bëhen me maja./CNA

Lajmet e fundit nga