LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

26 Dhjetor 2022, 09:21, Kuriozitete CNA
Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve
Foto ilustruese

"Xhungla është këndi ynë i lojërave dhe deti është vendi ynë i çudirave".

Kështu e kujton Sook Yee Lai fëmijërinë e saj në ishullin e Krishtlindjeve, një territor jashtë shtetit të Australisë që ndodhet në veriperëndim të Perthit, kryeqyteti i Australisë Perëndimore.

Një perlë e largët në Oqeanin Indian që është më afër me Indonezinë sesa me kontinentin e Australisë, bukuria natyrore e ishullit të Krishtlindjeve ka bërë që shumë njerëz t'i referohen atij si "Galapagos-i i Australisë". Edhe pse relativisht kompakt, që shtrihet në vetëm 52 milje katrorë (rreth 135 kilometra katrorë), është shtëpia e shkëmbinjve, e një xhungël e dendur e shkëmbinjve nënujorë dhe më shumë se 250 specieve endemike.

Rreth 22% e afro 1700 banorëve në ishull kanë prejardhje kineze, 17% australiane, 16.1% malazeze, 12.5% angleze dhe 3.8% indonezianë, sipas regjistrimit të vitit 2021.

Diversiteti në ishullin e Krishtlindjeve, i cili u bë pjesë e Australisë në vitin 1958, lidhet drejtpërdrejt me minierat e epokës koloniale dhe Luftën e Dytë Botërore.

Pas zbulimit të depozitave të fosfatit, britanikët aneksuan territorin në vitin 1888.

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

Puna në miniera filloi menjëherë më pas, me operacione që mbështeteshin shumë te punëtorët kinezë, malajzianë dhe sikë që punonin në kushte të vështira.

Në vitin 1942, gjatë Luftës së Dytë Botërore, trupat japoneze pushtuan ishullin e Krishtlindjeve. Në vitin 1943, gjysma e popullsisë u dërgua në kampet e burgjeve në Indonezi, sipas Qeverisë australiane.

Pas luftës, banorët e ishullit u kthyen nga Indonezia me bashkëshortë dhe fëmijë, gjë që rriti më tej përbërjen multikulturore të ishullit.

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

Sot, rreth 1,300 njerëz, ose 80% e popullsisë, jetojnë në Flying Fish Cove, kryeqyteti dhe qyteti kryesor port ku ndodhet pjesa më e madhe e popullsisë.

Rreth 64% e ishullit mbetet një park kombëtar i mbrojtur dhe një shtëpi për shumë specie, nga gaforret e mëdha te pëllumbat perandorakë të Krishtlindjeve me nuancë smeraldi, zogjtë e artë dhe frigatat e ishullit të Krishtlindjeve me gjoks të kuq. Sigurisht, migrimi i famshëm i gaforreve të kuqe, i cili fillon kur nis sezoni i lagësht rreth nëntorit, është tërheqja më e madhe turistike e ishullit.

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

Gjatë kësaj kohe, rreth 40 milionë deri në 50 milionë gaforre të vogla të kuqe përshkojnë ishullin. Industritë kryesore përfshijnë minierat dhe eksportet e fosfatit me cilësi të ulët, shërbimet qeveritare, një qendër paraburgimi emigracioni dhe turizmi.

Ndërsa minierat po shterojnë, qeveria po e zhvendos fokusin e saj në turizëm si një shtyllë në të ardhmen.

Është një industri në rritje, duke u rritur nga rreth 1,160 vizitorë në 2017 në afërsisht 3,000 në 2021, sipas raportit vjetor të Shoqatës së Turizmit të Ishullit të Krishtlindjeve 2020-2021.

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

Kur bëhet fjalë për ushqimin e freskët, ishulli varet kryesisht nga importet. Si rezultat, supermarketet kanë mungesë prodhimi gjatë sezonit, i cili zgjat nga dhjetori në prill.

Perimet mund të jenë jashtëzakonisht të shtrenjta. Për shembull, një brokoli mund të kushtojë 20 dollarë ndërsa marulet mund të kushtojnë 16 dollarë, thotë Lai.

Por shumë banorë prej kohësh kanë mbjellë kopshtet e tyre me perime dhe e dinë se ku mund të gjejnë fruta dhe perime të freskëta. Duke pasur parasysh emrin e tij, është e natyrshme të pyesim veten se si janë Krishtlindjet në ishullin e Krishtlindjeve.

Nga fundi i dhjetorit, moti luhatet midis ditëve të përsosura me diell dhe shiut të dendur, dhe nis migrimi i gaforreve.

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

Shumë njerëz udhëtojnë jashtë vendit për të parë familjen gjatë pushimeve, por ata që qëndrojnë shijojnë natyrën e qetë të sezonit.

Meqenëse ishulli është shtëpia e shumë njerëzve të trashëgimisë kineze, Viti i Ri Hënor, Festivali i Hënës dhe Festivali i Fantazmave të Urisë janë festime të rëndësishme. Në fakt, Ishulli i Krishtlindjeve është i vetmi vend në Australi ku Viti i Ri Hënor është festë publike./ CNA.al

Si jetohet në ishullin e Krishtlindjeve

08:46 Kuriozitete

Si formohet bora?

Bora formohet kur temperaturat janë të ulëta dhe ka lagësh...

Lajmet e fundit nga