LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shpëtoni një herë e përgjithmonë/ 8 mënyra për të larguar aromën e hudhrës nga goja

22 Dhjetor 2022, 20:28, Kuriozitete CNA

Shpëtoni një herë e përgjithmonë/ 8 mënyra

Hudhra dhe qepa i shtojnë shije vakteve dhe mund të ofrojnë përfitime shëndetësore. Fatkeqësisht, të dyja mund të shkaktojnë edhe erë të keqe të gojës, të njohur si halitosis, veçanërisht kur hahen të papërpunuara.

Era e veçantë shkaktohet nga kimikatet që përmbajnë squfur në hudhra dhe qepë. Era mund të mbetet në frymën e një personi për orë të tëra dhe madje edhe gjatë natës, gjë që dekurajon disa njerëz të hanë këto perime.

Për fat të mirë, shumë asortimente shtëpiake mund të parandalojnë ose eliminojnë erën e keqe të gojës. 

Nuk ka nevojë të harrojmë shijen dhe përfitimet shëndetësore të hudhrës dhe qepëve.

Provoni këshillat e mëposhtme për të shmangur erën e keqe të gojës që lidhet me këto perime.

1. Pini ujë

Pirja e ujit pas ngrënies mund të lajë mbetjet e hudhrës ose qepës nga gjuha ose midis dhëmbëve.

Gjithashtu stimulon prodhimin e pështymës, e cila ndihmon në largimin e disa baktereve që prodhojnë erë nga goja.

2. Furçë dhe fill dentar

Bakteret që kontribuojnë në erën e keqe të gojës zakonisht gjenden në pllakat në dhëmbë dhe nën vijën e mishrave të dhëmbëve.

Larja e dhëmbëve dhe përdorimi i fillit dentar pas vakteve mund të zvogëlojë ndjeshëm numrin e baktereve në gojë dhe të eliminojë shkaqe të tjera të erës së keqe, duke përfshirë pllakën dhe grimcat e ushqimit.

3. Përdorni një kruajtëse gjuhësore

Një person shpesh do të neglizhojë të lajë gjuhën dhe çatinë e gojës, dhe pjesa e pasme e gjuhës është një vend ideal për grumbullimin e baktereve. Një individ mund të vërejë edhe formimin e një filmi të bardhë në gjuhë.

Përdorimi i një kruese gjuhe ose furçë çdo ditë mund të largojë qelizat e vdekura të lëkurës, mikrobet dhe grimcat e vogla të ushqimit. Vazhdoni gërvishtjen derisa të mos mbetet asnjë mbetje në kruese.

Shumë barnatore mbajnë kruajtëse të gjuhës. Ato mund të blihen edhe online.

4. Shpëlajeni me shpëlarje goje

Një shpëlarës goje me erë të fortë, si ai që përmban mente, mund të mbulojë erën e hudhrës ose qepëve në frymëmarrje.

Disa kërkime sugjerojnë se përdorimi i një gargarë që përmban dioksid klori është veçanërisht efektiv në heqjen e pllakave, baktereve dhe grimcave të vogla të ushqimit.

5. Hani fruta dhe perime të freskëta

Ngrënia e produkteve të freskëta me ose pas ngrënies mund të mbulojë erën e hudhrës dhe qepës.

Në një studim, studiuesit raportuan se ngrënia e mollës së papërpunuar ose marules së papërpunuar ul ndjeshëm erën e hudhrës në frymëmarrje.

6. Hani gjethe barishte

Përtypja e majdanozit pas ngrënies është një ilaç i vjetër për frymëmarrjen e hudhrës ose qepës. Kjo barishte pastron qiellzën dhe maskon aromat e pakëndshme.

Gjethet e mentes janë treguar gjithashtu se reduktojnë ndjeshëm frymëmarrjen e hudhrës.

7. Provoni uthull molle

Disa njerëz raportojnë se pirja e një luge gjelle uthull molle në ujë para ose pas vakteve ju largon frymën e hudhrës ose qepës.

Megjithatë, kjo nuk është një metodë e miratuar nga mjekësia. Një person duhet gjithmonë të konsultohet me mjekun e tij përpara se të përdorë uthullën e mollës si një ilaç shtëpiak.

8. Pini një filxhan çaj jeshil

Pirja e çajit jeshil pas ngrënies mund të ndihmojë në mbulimin e aromave të forta. Një studim sugjeroi që çaji jeshil eliminonte erën e keqe në mënyrë më efektive sesa mente, çamçakëz ose një produkt që përmban vaj majdanozi.

Çaji jeshil mund të ketë përfitime shtesë për shëndetin oral. Një studim tjetër zbuloi se një gargarë goje që përmban katekina, të cilat janë komponime të dobishme në çajin jeshil, ishte në gjendje të reduktonte pllakën në mënyrë po aq efektive sa shpëlarja antiseptike./CNA.al

Lajmet e fundit nga