LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“I rrezikshëm dhe helmues”/ Kapet peshku-luan në ujërat e Karaburunit

27 Nëntor 2022, 17:01, Kuriozitete CNA
“I rrezikshëm dhe helmues”/ Kapet peshku-luan në
Peshku helmues

Për herë të dytë, në ujërat e Karaburunit është kapur një peshk i rrezikshëm, helmues për peshkatarët apo për këdo që bie në kontakt me të.

Sipas peshkatarit Sherif Durmishi peshku është kapur në thellësi deri 40 metra në brendësi të gjirit të Vlorës pranë Karaburunit.

Ky lloj peshku-luan është i rrezikshëm dhe helmi tij shkakton shumë probleme shëndetësore.

“Helmi i tij është  i rrezikshëm dhe ky peshk nuk duhet të konsumohet”, kështu ka thënë peshkatari Dyrmishi.

Lloje të tilla peshqish, kthehen në shqetësim shumë serioz edhe për vendet e tjera të mesdheut pasi sipas shkencëtarëvedëshmojnë ngrohjen e detit por dhe mund të dëmtojnë ekosistemin në detin e huaj ku shumohen me shpejtësi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga