LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E rrallë/ Lindin binjakët nga embrione të ngrira 30 vjet më parë

22 Nëntor 2022, 23:00, Kuriozitete CNA
E rrallë/ Lindin binjakët nga embrione të ngrira 30 vjet më
Foto ilustruese

Foshnjat binjake kanë lindur në shtetin amerikan të Tenesit nga embrione të ngrira më shumë se 30 vjet më parë.

Besohet të jetë një rekord i ri për embrionet më të gjata të ngrira ndonjëherë që kanë rezultuar në një lindje të suksesshme.

Embrionet u ruajtën në rreth -128C (-200F) në azot të lëngshëm më 22 prill 1992.

Rachel Ridgeway, një nënë e katër fëmijëve nga Oregon, lindi binjakët më 31 tetor.

Lydia Ann dhe Timothy Ronald Ridgeway ka të ngjarë të vendosin një rekord të ri, sipas Qendrës Kombëtare të Dhurimit të Embrioneve, një organizatë private, që ka ndihmuar në lindjen e më shumë se 1200 foshnjave nga embrione të dhuruara./ CNA.al

Lajmet e fundit nga