LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mjekët besojnë se kanë zgjidhur misterin që shkaktoi vdekjen e Bruce Lee, 50 vite më parë/ Ja çfarë mund të ketë ndodhur

21 Nëntor 2022, 18:09, Kuriozitete CNA
Mjekët besojnë se kanë zgjidhur misterin që shkaktoi vdekjen
Bruce Lee, legjenda

Legjenda e Kung Fu-së, Bruce Lee, mund të ketë vdekur nga pirja e tepërt e ujit, thonë mjekët gati 50 vjet pasi ai ndërroi jetë.

Ylli i arteve marciale supremo-cum-Hollywood vdiq në moshën 32-vjeçare në verën e vitit 1973 ndërsa ishte në Hong Kong .

Një autopsi në atë kohë tregoi se Bruce kishte vdekur nga ënjtja e trurit, shkruan Daily Mail.

Vdekja e tij e parakohshme ndezi thashethemet se ai mund të jetë vrarë nga gangsterë kinezë. Një teori tjetër ishte se ai vdiq nga goditja e nxehtësisë.

Tani, studiuesit kanë shqyrtuar provat për të vendosur se Bruce ka të ngjarë të ketë vdekur nga hiponatriemia.

Hiponatremia do të thotë se niveli i natriumit në gjak – për të cilin trupi juaj ka nevojë për ekuilibrin e lëngjeve – është anormalisht i ulët.

Një çekuilibër bën që qelizat në trup të fryhen, duke përfshirë ato në tru.

Studimi pretendon se Bruce kishte faktorë të shumtë rreziku për hiponatriemi, duke përfshirë se ai po pinte sasi të larta të lëngjeve, duke përdorur kanabis gjë që rrit etjen si dhe faktorë të tjerë që ulin aftësinë e veshkave, si përdorimi i barnave me recetë dhe alkoolit.

Gruaja e tij Linda zbuloi se si Bruce kishte një dietë të bazuar në lëngje me lëng karrota dhe molle para vdekjes së tij. Dhe Mattheë Polly, i cili shkroi biografinë e Bruce Lee, A Life në 2018 , i referohet marrjes së ujit të përsëritur në mbrëmjen e vdekjes së tij.

Studimi arriti në përfundimin: “Ne supozojmë se Bruce Lee vdiq nga një formë specifike e mosfunksionimit të veshkave: pamundësia për të nxjerrë ujë të mjaftueshëm për të ruajtur homeostazën e ujit, e cila është kryesisht një funksion tubular.

"Kjo mund të çojë në hiponatriemi, edemë cerebrale (ënjtje të trurit) dhe vdekje brenda disa orësh nëse marrja e tepërt e ujit nuk përputhet me ekskretimin e ujit në urinë, gjë që është në përputhje me afatin kohor të vdekjes së Lee."

Studiuesit shkruan se fakti se pirja e ujit u vu re kur është një "aktivitet kaq i zakonshëm" do të thotë se ka të ngjarë të ishte "dukshëm më i lartë" se ata që e rrethonin në ditën kur vdiq. Bruce gjithashtu është raportuar të ketë përdorur shpesh kanabis dhe në një letër e përshkroi veten si 'i gurosur si ferri'.

Përdorimi i kanabisit mund të rrisë etjen dhe Polly i referohet librit të tij përdorimit të përsëritur të substancës më 20 korrik 1973 - ditën kur Bruce vdiq.

Studiuesit sugjerojnë se kjo mund ta ketë shtyrë Bruce të pijë ujë të tepërt.

“Për ironi, Lee e bëri të famshëm thënien “Ujë, bëhu mik im”, por uji i tepërt duket se e ka vrarë atë përfundimisht”, thonë studiuesit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga