LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sot do të ndodhë eklipsi diellor/ Në këtë orë mund ta shikoni

25 Tetor 2022, 09:51, Kuriozitete CNA

Sot do të ndodhë eklipsi diellor/ Në këtë orë mund

Sot, më 25 tetor, do të ndodhë një eklips i pjesshëm diellor dhe do të jetë i dukshëm në hemisferën veriore, në Afrikë, Azi dhe Europë, duke përfshirë edhe vendin tonë, duke filluar pak pas mesditës. Eklipsi i ardhshëm diellor që do të jetë i dukshëm nga vendi ynë do të jetë në vitin 2027.

Faza maksimale e eklipsit do të vërehet në Rusinë Qendrore dhe Siberinë Perëndimore, ku Hëna do të mbulojë rreth 85% të diskut diellor. Në rajonin tonë kohëzgjatja e eklipsit do të jetë afërsisht 2 orë e 15 minuta. Ai do të nisë në orën 12:36, mbulimi maksimal i diskut diellor (pothuajse 38%, një përqindje që do të arrijë në 46% në kufirin verilindor të vendit) do të ndodhë në orën 13:43 dhe fenomeni do të përfundojë në 14:51.

Një eklips i pjesshëm ndodh kur Hëna vjen midis Tokës dhe Diellit, duke mbuluar vetëm një pjesë të yllit tonë. Edhe atëherë, eklipsi nuk mund të vëzhgohet në mënyrë të sigurt direkt me sy të lirë (ekziston rreziku i dëmtimit serioz), por përmes dylbive ose teleskopit me një filtër të veçantë diellor.

Një eklips total hënor do të pasojë më 7 nëntor, i cili do të jetë eklipsi i fundit total i vitit 2022. Në vitin 2023 do të ketë katër eklipse: një eklips total diellor më 20 prill, një eklips hënor më 5-6 maj, një eklips unazor diellor në 14 tetor dhe një hënor i pjesshëm më 28-29 tetor./CNA.al

Lajmet e fundit nga