LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Me çfarë ngjyrash duhet ta lyeni shtëpinë tuaj sipas psikologjisë?

16 Tetor 2022, 18:00, Kuriozitete CNA

Me çfarë ngjyrash duhet ta lyeni shtëpinë tuaj sipas

Sipas ekspertëve, dizajni i shtëpisë dhe madje edhe ngjyra e bojës së përdorur në mure ndikojnë në psikologjinë e banorëve të saj.

Për shembull, në një studim të kryer me pjesëmarrjen e 30 studentëve në Universitetin Shtetëror të Minesotës në SHBA, u pa se ngjyra e kuqe e dhomës rrit nivelin e stresit të individëve.

Këtu janë ngjyrat që duhet dhe nuk duhet të përdorni për të përmirësuar psikologjinë tuaj …

E gjelbër

Një ngjyrë e zakonshme në natyrë, jeshile dihet se ka një efekt qetësues, si dhe aftësinë e saj për të reduktuar nivelet e stresit dhe për të nxitur një ndjenjë pozitive. Ai gjithashtu mund t'u mundësojë njerëzve të rrisin kapacitetin e tyre të fokusimit dhe efikasitetin.

Blu

Ngjyrat e ftohta si bluja e hapur mendohet se kanë një efekt qetësues dhe reduktojnë ankthin. Kjo ngjyrë madje mund të luajë një rol në uljen e presionit të gjakut dhe lehtësimin e pagjumësisë. Kjo e bën blunë një ngjyrë ideale për dhomën e gjumit.

Rozë e lehtë

Hulumtimi i kryer në Universitetin Shtetëror të Minesotës ka treguar se tonet e buta rozë mund të ulin nivelet e stresit.

Psikologia e ngjyrave, Amy Wax, thotë se trëndafili i lehtë është një ngjyrë popullore për psikologët dhe zyrat e psikiatërve, sepse ajo relakson klientët.

E bardha

E bardha shpesh lidhet me pastërtinë dhe freskinë. Është gjithashtu një ngjyrë tjetër që mund të ngjallë qetësi, paqe dhe emocione pozitive. Sidoqoftë, të bardha ose gri të errëta që ndihen të zymtë duhet të shmangen.

Lajmet e fundit nga