LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ky është qyteti ku thuajse çdo familje ka binjakë

16 Tetor 2022, 12:17, Kuriozitete CNA

Ky është qyteti ku thuajse çdo familje ka binjakë

Binjakët duket se janë jashtëzakonisht të bollshëm në qytetin jugperëndimor të Nigerisë, Igbo-Ora.

Pothuajse çdo familje këtu ka binjakë ose lindje të tjera të shumëfishta, thotë shefi lokal Jimoh Titiloye.

Për 12 vitet e fundit, komuniteti ka organizuar një festival vjetor për të festuar binjakët. Ngjarja e këtij viti, e mbajtur në fillim të këtij muaji, përfshiu më shumë se 1,000 çifte binjake dhe tërhoqi pjesëmarrës nga aq larg sa Franca, thanë organizatorët.

Nuk ka asnjë shpjegim të provuar shkencor për shkallën e lartë të binjakëve në Igbo-Ora, një qytet me të paktën 200,000 njerëz 135 kilometra (83 milje) në jug të qytetit më të madh të Nigerisë, Lagos. Por shumë në Igbo-Ora besojnë se mund të gjurmohet në dietat e grave. Alake Olawunmi, një nënë e binjakëve, ia atribuon atë një delikatesë lokale të quajtur amala e cila është bërë nga mielli i ëmbëlsirës.

John Ofem, një gjinekolog me qendër në kryeqytetin, Abuja, thotë se shumë mirë mund të jetë "që ata hanë atje që kanë një nivel të lartë të disa hormoneve që tani rezultojnë në atë që ne e quajmë ovulim të shumëfishtë".

Ndërsa kjo mund të shpjegojë shkallën më të lartë se normale të binjakëve vëllazërorë në Igbo-Ora, qyteti ka gjithashtu një numër të konsiderueshëm binjakësh identikë. Ato rezultojnë në vend të kësaj nga një vezë e vetme e fekonduar që ndahet në dy - jo për shkak të hiperovulacionit.

Mesazhi i sponsorit

Taiwo Ojeniyi, një student nigerian, tha se ai mori pjesë në festival me vëllain e tij binjak "për të festuar veçantinë" e lindjeve të shumëfishta.

“Ne i duam binjakët, ndërsa në disa pjesë të botës ata i dënojnë binjakët”, tha ai. “Është një bekim nga Zoti”./CNA.al Burimi: NPR.org

Lajmet e fundit nga