LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekzistojnë 4 raca qensh që ndalohen në këtë qytet të Indisë

20 Tetor 2022, 22:45, Kuriozitete CNA

Ekzistojnë 4 raca qensh që ndalohen në këtë qytet

Një qytet në shtetin verior indian të Uttar Pradesh ka ndaluar banorët të mbajnë tre raca qensh "të egra", duke përfshirë pitbullët, pas një sërë sulmesh.

Rottweiler dhe Dogo Argentino janë dy raca të tjera të ndaluara nga bashkia lokale në Ghaziabad.

Të shtunën, bashkia publikoi një sërë rregullash për pronarët e kafshëve shtëpiake që do të zbatohen nga 1 nëntori. Sipas rregullave, pronarët e qenve të këtyre racave do të duhet të pajisen me licencë për kafshët e tyre shtëpiake dhe asnjë familje nuk do të lejohet të ketë më shumë se një qen.

"Këto tre raca janë të egra dhe askush nuk do të lejohet t'i mbajë këta qen. Asnjë licencë nuk do të lëshohet," tha anëtari i këshillit të qytetit të Ghaziabad Sanjay Singh për agjencinë e lajmeve PTI.

Nëse dikush merr një nga këto raca, ai do të mbahet përgjegjës.
Propozimi për ndalimin e këtyre racave të qenve u propozua nga Singh dhe kaloi në këshillin e qytetit.

Ndonëse pronësia në të ardhmen është e ndaluar, banorëve me qen të këtyre tre racave të gjuetisë u jepet dy muaj kohë për t'i sterilizuar dhe regjistruar kafshët shtëpiake.

“Pa kastrim, regjistrimi i certifikatës nuk do të lëshohet”, tha kryebashkiaku Asha Sharma për agjencinë e lajmeve.

Nëse qeni është më pak se 6 muajsh, pronari do të duhet të paraqesë një deklaratë të betuar me garanci se do ta sterilizojnë kafshën shtëpiake kur të mbushë një vjeç.

Sipas rregullave, pronarët e kafshëve shtëpiake që jetojnë në rezidenca shumëkatëshe do të duhet të përdorin ashensorë të veçantë shërbimi kur nxjerrin qentë e tyre jashtë dhe t'i mbyllin surrat në vende publike.

Po i bëhet presion të gjithë zyrtarëve të qarkut për të nxjerrë njoftime për rregullat e reja dhe për të njoftuar pronarët e kafshëve shtëpiake.

Dekreti vjen pas një serie në rritje të sulmeve me qen në disa zona banimi dhe komplekse banimi në qytet.

“Më shumë se 10 fëmijë u kafshuan nga qentë,” tha Sharma.

Në sulmin e fundit, një vajzë 11-vjeçare u kafshua në të dyja këmbët nga një pitbull që thuhet se po largohej nga shtëpia e pronarit të saj pasi gjeti derën të hapur.

Në shtator, këshilli i qytetit Panchkula të shtetit Haryana i ndaloi banorët e qytetit të mbanin pitbulls dhe Rottweilers si kafshë shtëpiake./CNA.al

Lajmet e fundit nga